„Vlajky hrdosti jsou odvážnou vizuální reprezentací hnutí,“ řekla Jessica Stern, výkonná ředitelka OutRight Action International. „A je to tak správně, je jich mnoho, což odráží rozmanitost identit v rámci LGBTIQ komunity a potřebu, aby každý byl viděn a uznáván.“ 

Vyvěšování vlajek, které oslavují každou z LGBTQ komunit, je především aktem zviditelnění, řekl Chris Hartman, ředitel Kentucky Fairness Campaign , v roce 2019 Courier Journal (součást sítě USA TODAY Network). Hartman připsal úspěch hnutí za občanská práva ke zviditelnění skupiny v rámci komunity.

„Víme, že viditelnost je klíčem k přijetí a zákonným právům a ke změně srdcí a myslí,“ řekl Hartman.

Pokud jste zmateni některým zde uvedeným pojmem a máte pocit, že můžete požádat někoho, koho milujete z komunity LGBTQ , aby vám pomohl tomu porozumět, udělejte to. Ale také si dejte pozor, abyste svým „vzděláním“ příliš neobtěžovali jiné lidi, když je na internetu celý široký svět zdrojů informací.

Vlajky byly vždy nedílnou součástí hnutí LGBTIQ+. Jsou viditelnou reprezentací, která má oslavovat pokrok, prosazovat zastoupení a posilovat požadavky a snahu o kolektivní akci. V průběhu let vzniklo mnoho vlajek LGBTIQ+ hnutí. Některé se vyvíjely, zatímco jiné jsou neustále koncipovány a vytvářeny.

Duhová vlajka

Ikonická duhová vlajka Pride, kterou v roce 1978 vytvořil Gilbert Baker, měla původně osm pruhů. Barvy zahrnovaly růžovou, která představovala sexualitu, červenou pro léčení, žlutou pro slunce, zelenou pro klid s přírodou, tyrkysovou pro umění, indigovou pro harmonii a fialovou pro ducha. V následujících letech byla vlajka zredukována na šest barev: na vlajce se již nepoužívá růžová a tyrkysová a indigová byly nahrazeny královskou modří.

Vlajka hrdosti na pokrok

Vlajka Progress Pride, kterou v roce 2018 vytvořil nebinární umělec Daniel Quasar, vychází z ikonické duhové vlajky z roku 1978. Design s černými a hnědými pruhy, které představují marginalizované barevné LGBTIQ+ lidi, stejně jako trojici modré, růžové a bílé barvy z trans vlajky, má představovat rozmanitost a inkluzi.

Trans vlajka

Vlajka Trans byla vymyšlena Monicou Helmsovou, otevřeně transgender Američankou, a premiéru mělav roce 1999. Světle modrá a světle růžová barva mají symbolizovat tradiční barvy pro holčičky a chlapečky. Bílý odstín má mezitím reprezentovat příslušníky hnutí, kteří se označují za intersexuální, genderově neutrální nebo přecházející identifikací. Podle Helmse je vlajka symetrická, takže „ať ji vyvěsíte na kteroukoli stranu, vždy je správná, což znamená, že nacházíme správnost v našich životech“.

Intersex vlajka

Tuto vlajku s paletou žluté a fialové barvy, které jsou historicky spojovány s intersexuálními osobami, vytvořil v červenci 2013 Morgan Carpenter. Barvy a symboly vlajky „se snaží zcela vyhnout… čemukoli, co souvisí s pohlavím“ a fialový kruh „symbolizuje celistvost, úplnost a naše možnosti“, jak uvádí Carpenter.

Vlajka bisexuálů

Bisexuální vlajka, kterou v roce 1998 vytvořil Michael Page, má růžovou a královsky modrou barvu s překrývajícím se fialovým pruhem uprostřed. Růžová barva má představovat přitažlivost ke stejnému pohlaví, zatímco královská modř znamená přitažlivost k opačnému pohlaví. Fialový pruh má symbolizovat přitažlivost ke všem pohlavím.

Lesbická vlajka

Nejčastěji používanou lesbickou vlajku, novou lesbickou vlajku (vlajky), vytvořila v roce 2018 blogerka Emily Gwen z Tumblru. Existují dvě verze této vlajky, jedna se sedmi pruhy a druhá zjednodušená verze s pěti pruhy. Tmavě oranžová značí genderovou nekonformitu, oranžová nezávislost, světle oranžová komunitu, bílá představuje jedinečný vztah k ženství, růžová klid a mír, prachově růžová lásku a sex a tmavě růžová ženskost.

Vlajka pansexuálů

Vlajka pansexuálů byla přijata v roce 2010 a má tři vodorovné pruhy: růžový, žlutý a azurový. Podle většiny definic růžový a azurový pruh představují přitažlivost k ženám, respektive mužům, zatímco žlutý pruh označuje nebinární přitažlivost.

Nebinární vlajka

Vlajku nonbinárních osob se čtveřicí vodorovných pruhů ve žluté, bílé, fialové a černé barvě navrhl Kye Rowan v roce 2014. Žlutá barva znamená ty, jejichž pohlaví neexistuje v rámci binárního systému. Bílá a fialová odpovídají lidem, kteří se identifikují se všemi nebo mnoha pohlavími, a těm, kteří se mohou považovat za kombinaci ženského a mužského pohlaví. A konečně černá odpovídá lidem, kteří se identifikují jako lidé bez jakéhokoli pohlaví.

Vlajka asexuálů

Vlajka asexuální hrdosti, která byla poprvé oficiálně použita v srpnu 2010, se skládá ze čtyř vodorovných pruhů: černého, šedého, bílého a fialového shora dolů. Černá představuje asexualitu a šedá značí šedou zónu mezi sexualitou a asexualitou. Bílý pruh označuje neasexuální partnery a fialový znamená komunitu.

Genderfluid vlajka

Vlajku s pěti pruhy vytvořil v roce 2012 JJ Poole. V její barevné škále růžová a modrá symbolizují ženskost a mužskost, zatímco fialová má zahrnovat jak mužskost, tak ženskost. Černá barva mezitím označuje ty, kteří se nespojují s žádným pohlavím, zatímco bílá zahrnuje všechna pohlaví.

Agender vlajka

Bezpohlavní vlajka, kterou v roce 2014 navrhl Salem X, má zrcadlový design sedmi vodorovných pruhů. Černé a bílé pruhy představují absenci pohlaví, šedý pruh reprezentuje polopohlaví a středový zelený pruh představuje nebinární pohlaví.

Genderqueer vlajka

Vlajku genderqueer navrhla v roce 2011 Marilyn Roxie, spisovatelka a obhájkyně genderu, a má levandulové, bílé a modrobílé pruhy. Podle Roxieové je levandulový pruh směsí modré a růžové barvy, které jsou tradičně spojovány s muži a ženami, a představuje androgynní i queer identitu. Bílý pruh představuje agender a/nebo genderově neutrální identity. Šarlatový pruh je inverzní k levandulové barvě a představuje identity třetího pohlaví a identity mimo genderovou binární strukturu.

Vlajka hrdosti gayů

Vlajka hrdosti gayů je další méně známou vlajkou hrdosti. Vyznačuje se různými odstíny zelené, modré a fialové barvy.

Tato moderní vlajka hrdosti homosexuálů je přepracovanou verzí dřívější vlajky hrdosti homosexuálů, která obsahovala řadu modrých odstínů. Tato verze byla problematická, protože používala barvy, které byly stereotypní pro binární pohlaví.

Tato aktualizovaná vlajka zahrnuje mnohem širší spektrum homosexuálních mužů, mimo jiné i transgender, intersexuální a genderově nekonformní muže.

Nebinární trans vlajka

Až do této chvíle museli lidé, kteří se identifikovali jako nebinární i trans, používat buď obě vlajky, nebo žádnou z nich. Nyní mají nebinární trans lidé svou vlastní jedinečnou vlajku, kterou mohou hrdě vyvěšovat.
Většina transgenderových lidí by samozřejmě chtěla být inkluzivní vůči nebinárním lidem a naopak. Tato nová vlajka tedy zahrnuje obě tyto identity v jedné vlajce se šesti pruhy.
Tato nebinární trans vlajka je kombinací barev vlajky trans hrdosti a vlajky nebinární hrdosti, které se spojily v jednu.

Intersex Inclusive Pride vlajka

Jak název této vlajky napovídá, tato vlajka hrdosti zahrnuje intersexuální osoby, stejně jako trans, nebinární a barevné queer osoby.
Někteří lidé se domnívají, že se jedná o dosud nejinkluzivnější vlajku hrdosti, ale samozřejmě ne všichni s touto analýzou souhlasí. Důvodem je to, že jednotlivé pruhy a části této vlajky se liší velikostí a významem vůči sobě navzájem.
Tato vlajka hrdosti obsahuje šest vodorovných pruhů, pět šikmých pruhů ve tvaru bočního „V“ a trojúhelníkovou část se žlutým a fialovým symbolem intersexuálů.
Trojúhelník pěti pruhů směřujících dopředu má naznačovat, že komunita se vždy snaží o pokrok vpřed.

Vlajka medvědů - The International Bear Brotherhood Flag

Mezinárodní vlajka medvědího bratrstva , známá také jako vlajka medvědů , je vlajka hrdosti navržená tak, aby reprezentovala medvědí subkulturu v komunitě LGBTQIA+ . Barvy vlajky – tmavě hnědá, oranžová/rezavá, zlatožlutá, žlutohnědá, bílá, šedá a černá – mají zahrnovat barvy kožešin zvířecích medvědů po celém světě.

Kultura medvěda oslavuje druhotné sexuální charakteristiky – ochlupení na těle a vousy , rysy spojené s medvědy.

Medvědi jsou jedna z mnoha subkultur LGBT+ komunity. Jako medvědi se zpravidla označují maskulinní, velcí a chlupatí gayové. Přesto je definice medvěda volnější a neklade se přílišný důraz na vzhled.

Medvědí komunita se zabývá bodyshamingem, tělesnou neutralitou a pozitivitivním naladěním.

Vlajka kožeňáků - Leathers

Kožeňácká vlajka hrdosti je symbol používaný koženou subkulturou od 90. let 20. století.  

Vlajku navrhl Tony DeBlase v Chicagu, Illinois. Poprvé ji představil na International Mister Leather 28. května 1989.

Pod pojmem leathers se rozumí především BDSM orientovaná gay komunita, která má zároveň fetiš na kožené oblečení.

Gay komunita zaměřená na lásku ke kůži a koženým materiálům se zformovala po 2. světové válce v Americe. Původní leathers gay bary žily skrytě v undergroundu a navenek se prezentovaly jako klasické motorkářské bary. Nejstarší a nejslavnější bary vznikly v New Yorku a San Franciscu ve 40. letech 20. století. Hnutí se mělo čile k světu a expandovalo do světa – v 50. letech vznikl první leathers gay club v Berlíně, v 70. letech v Sydney.

Ne každý leather je nutně BDSM zaměřený, mnohým stačí pouze požitky spojené s kontaktem koženého oblečení a těla. Stejně tak se láska ke koženému oblečení objevuje i v lesbické komunitě – tzv. leathers–women – či mezi heterosexuály, kteří nejsou BDSM zaměření.